Nowe zasady dofinansowania termomodernizacji
Co zmieniono w programie "Czyste powietrze"
Właściciele domów wybudowanych na podstawie pozwoleń sprzed 17 lat nie muszą już wymieniać dobrze działających kotłów gazowych, żeby otrzymać dotację na ocieplenie budynku. Natomiast ci, którzy dopiero budują swój dom, powinni jak najszybciej złożyć wniosek o dotację na źródło ciepła i kupić je przed końcem roku.
Ostatnie zmiany w programie „Czyste Powietrze” weszły w życie 29 lipca br. Jedną z nich jest włączenie gmin do przyjmowania i sprawdzania poprawności wniosków o dofinansowanie. Dotychczas przyjmowały je tylko wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Teraz wnioski można składać również w urzędach gmin: tych, które podpisały stosowne porozumienie z funduszem. Powinno to ułatwić i przyspieszyć uzyskanie dofinansowania.
Dofinansowanie termomodernizacji istniejącego domu (oddanego do użytkowania) może mieć formę dotacji, pożyczki i ulgi podatkowej. Możliwość uzyskania środków na wymianę kotła, ocieplenie użytkowanego budynku i inne prace modernizacyjne zależy jednak od tego, kiedy wydano pozwolenie na jego budowę i jakie źródło ciepła jest w nim zainstalowane w dniu składania wniosku o dofinansowanie.
Regulamin programu pozwala też na dofinansowanie wyposażenia nowo budowanego domu w kilka nowoczesnych urządzeń. Przez dom nowo budowany uważa się taki, na którego budowę ...
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, na czym polegają ostatnie zmiany programu "Czyste powietrze" i kto na nich zyskał
- wskazówki, jak przygotować wniosek o dotację
- informacje o kosztach termomodernizacji i wysokości dopłaty
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych