Budowa przyłączy
w przepisach prawa budowlanego
Wyjaśniamy, jakie formalności urzędowe musi załatwić osoba budująca dom, żeby mieć w nim wodę, prąd lub gaz. Podajemy też orientacyjne koszty wybudowania przyłączy.
Żeby oddać dom do użytkowania i w nim zamieszkać, trzeba go przyłączyć do niezbędnych sieci, chyba że w projekcie przewidziano alternatywne sposoby zaopatrzenia domu w media, o których mowa w ramce obok. Wraz z zawiadomieniem o zakończeniu budowy – składanym w nadzorze budowlanym – należy przedstawić potwierdzenia odbioru wykonanych przyłączeń.
Z obowiązujących przepisów nie wynika jednak, aby przyłącza trzeba było budować jednocześnie z budynkiem. Do wniosku o pozwolenie na budowę domu lub zgłoszenia jego budowy nie trzeba dołączać oświadczeń odpowiednich przedsiębiorstw o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków ani warunków przyłączenia obiektu do poszczególnych sieci (był taki obowiązek przed 28 czerwca 2015 r.).
Inwestor może zaznaczyć w projekcie budowlanym domu, że przyłącza zostaną objęte odrębnym opracowaniem, czyli że są wyłączone z zakresu przedłożonego projektu. W takiej sytuacji może je wybudować na podstawie zgłoszenia albo ...
W artykule znajdziesz:
- prawne definicje poszczególnych przyłączy i sieci, które są przydatne przy ustalaniu, kto ponosi koszt ich budowy
- omówienie formalności urzędowych, jakich może wymagać budowa różnych przyłączy
- wyjaśnienie, czy instalacje prowadzone między budynkiem a przyłączem wymagają pozwolenia lub zgłoszenia
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych