Koszty
Kominek z płaszczem wodnym czy z DGP
Co składa się na koszt instalacji kominka z płaszczem wodnym oraz kominka z DGP? Który system będzie tańszy?
Co porównujemy
Porównajmy przykładowy koszt instalacji kominka z płaszczem wodnym w układzie otwartym, z naczyniem wyrównawczym i wężownicą schładzającą oraz instalacji kominka z DGP dla domu z poddaszem użytkowym o powierzchni niespełna 100 m2.
Kominek jest ustawiony w salonie, przy ścianie kominowej sąsiadującej z kotłownią. Koszty wybudowania komina odpowiedniego do odprowadzenia dymu z kominka są w obu przypadkach takie same, więc nie zostały uwzględnione, choć w zasadzie stanowią element instalacji kominkowej.
Kominek z płaszczem podgrzewa wodę do instalacji grzewczej, ciepło z kominka z DGP ogrzewa otwartą przestrzeń na parterze oraz jest doprowadzone izolowanymi przewodami do czterech sypialni na poddaszu. Przewód pionowy jest poprowadzony przy ścianie za obudową z płyt g-k, przewody poziome są ułożone w przestrzeni między stropem poddasza a połacią dachu. Przepływ powietrza w instalacji DGP wymusza turbina o wydajności 530 m3/h zamontowana na przewodzie z gorącym powietrzem ponad stropem poddasza.
W artykule znajdziesz:
- zestawienie przykładowych kosztów instalacji kominka z płaszczem wodnym oraz kominka z DGP w niewielkim domu z poddaszem użytkowym.
Dowiesz się, który z wybranych wariantów instalacji będzie łatwiejszy do zrealizowania, a który tańszy.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych