Dlaczego warto budować energooszczędnie
Zmiana sposobu wznoszenia budynków w Polsce nie nastąpi nagle, ale jest nieunikniona ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Dzisiaj mamy jeszcze wybór: budować energooszczędnie czy „tak jak zawsze”, za kilka-kilkanaście lat energooszczędność stanie się powszechnym wymogiem.
Jeszcze w końcu ubiegłego stulecia, kiedy energia nie była droga, nie przywiązywano wielkiej wagi do tego, ile potrzeba jej do ogrzania domu. Wystarczyło dobrać kocioł o odpowiednio dużej mocy. Skoro ciepło było tanie, nie miało znaczenia, jak wiele go uciekało przez okna, ściany i kominy. Dziś, gdy wiadomo, jak budować, aby ogrzać dom skutecznie i oszczędnie, nie rezygnując z komfortu mieszkania, ale też nie marnotrawiąc energii, nie ma już powrotu do takiego myślenia. Wydatki na energię są odczuwalne, a zmniejszenie jej zużycia stało się powszechnym zadaniem. Dlatego regulacje prawne i nowe przepisy budowlane kierują nas w stronę nowych standardów.
Jesteśmy społeczeństwem niezamożnym, więc z trudem akceptujemy rozwiązania, które na starcie wymagają zaangażowania większych środków finansowych, niż to jest absolutnie konieczne. Jednak buduje się na lata. W perspektywie nadchodzących zmian rozsądnie jest dziś zainwestować w taki ...
W artykule znajdziesz:
- zestawienie cech domu energooszczędnego
- główne korzyści z posiadania takiego domu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych